אקדמיה

בידינג

שנת הלימודים החדשה בפתח והגיע הרגע להחליט כיצד תיראה המערכת שלנו בשנה הבאה: כמה ימים אנחנו מעוניינים ללמוד בשבוע? אילו מרצים ותחומי תוכן מעניינים אותנו במיוחד? אילו שעות אנחנו הכי אוהבים/ות ללמוד?

לכל שנת לימודים יש קורסי חובה וקורסי בחירה, אותם יש לקחת בהתאם לתוכנית הלימודים ולהירשם. 

 

 מה זה בידינג?

הבידינג (Bidding) הוא מכרז ממוחשב באינטרנט הנערך בין כל הסטודנטים המעוניינים להירשם לקורסים לתואר מסוים. המכרז מתנהל כך שמוצגים בפניכם כל הקורסים והתרגילים להם רק אתם זכאים להירשם (ולא כלל הקורסים הקיימים) ועליכם להקצות כמות נקודות עבור כל קורס שאתם מעוניינים או צריכים להשתתף בו.

כל סטודנט מקבל מכסת נקודות וירטואליות שעליו לחלק בין הקורסים שהוא מיועד ללמוד בשנה הקרובה. כמות הנקודות משתנה ותלויה בשנת הלימודים בה הסטודנט נמצא ובכמות הקורסים שהוא צפוי לקחת.

 

שלב ראשון – הידיעון

הידיעון הוא הספר ההוראות שלכם באוניברסיטה, יש בו כמעט הכול: מסלול הלימודים, מבנה הלימודים, דרישות, תקנון החוג, מרצים וסילבוסים. את הידיעונים תמצאו על פי פקולטות באתר האוניברסיטה.

ראשית, עליכם להיכנס אל הידיעון על מנת לבדוק היטב אילו קורסים עליכם לקחת במטרה להשלים את חובותיכם בחוג ובשנה בה אתם לומדים. 

שימו לב! חלקכם לומדים במסלול דו- חוגי, ועל כן עליכם לבחון מה הדרישות בשני החוגים בהם אתם לומדים ותוך כך, לסנכרן ביניהם. חלקכם לומדים בחוגים בהם המערכות לא מאפשרות מרחב בחירה גדול, והן קבועות מראש. על כן, הבחירה ברובה תהיה בשעות התרגול המתאימות לשיעור.

חשוב לבנות "רשימת מכולת" של כל הקורסים והתרגילים להם אתם מחויבים בשנה הקרובה כאשר יש לעשות הפרדה בין קורסי חובה לקורסי בחירה. אין טעם להיכנס ללחץ אם דברים מתנגשים, עשו את המיטב להתאים את כל שאתם צריכים והכינו מספר מערכות אלטרנטיביות.

 

 שלב שני – בניית מערכת שעות

עליכם לבנות את המערכת כך שתחילה תשבצו את קורסי החובה, לאחר מכן את התרגילים של קורסי החובה ולבסוף את קורסי הבחירה. לכל קורס קוד בעל 8 ספרות , כאשר ארבע הספרות הראשונות מייצגות את החוג אליו הקורס משתייך והארבע האחרונות את מספר הקורס.

במידה וקיימות 2 ספרות נוספות – הן מייצגות את מספר הקבוצה ובבידינג יהיה עליכם לבחור במספר הקבוצה הרצוי לכם.

כך לדוגמא הקורס "פוליטיקה ומשטר בישראל" בחוג למדע המדינה הינו קורס מרכזי בו לומד מספר רב של סטודנטים. על כן, לשיעור זה קיימים תרגילים רבים.

עליכם לכתוב את קוד הקורס וקוד התרגיל בו אתם מעוניינים, שכן במערכת הבידינג הדרך הבטוחה ביותר לבחור את הקורסים הנכונים היא לוודא כי קוד הקורס והקבוצה שבחרתם בתוכנה מתאים לזה הרשום לכם ברשימת המכולת.

שימו לב שבבידינג יופיע לכם שם השיעור והתרגיל יחדיו. בחירת התרגיל פירושה בחירת השיעור באופן אוטומטי ללא צורך לסמן את השיעור בנפרד.

 

אתר ה- Bid-It הוא כלי עזר מצוין לבניית המערכת. באתר מצויים כל הקורסים ומועדי המבחנים הרשמיים המפורסמים על ידי האוניברסיטה, והיא מתעדכנת כל הזמן בכל מידע חדש וכל שינוי שקורה.

 

שלב שלישי – תזמון

אז לאחר שבדקתם בידיעון הפקולטה שלכם אילו קורסים עליכם לקחת ובניתם את מערכת השעות האופטימאלית שלכם, אתם יכולים לגשת לסבב הראשון של הבידינג. אל תפספסו את הבידינג! שימו לב שבתוך חלון הזמן שבו אתם מבצעים בידינג, לא משנה מתי תבצעו אותו, הסיכוי לקבל קורס הוא שווה באם נכנסתם רגע אחרי שהבידינג התחיל או רגע לפני שהוא מסתיים. ה"בידינג" נמשך כשלושה ימים ונערך במועדים שונים בכל פקולטה (חשוב להתעדכן בתאריכים הפרטניים במערכת "מידע אישי לתלמיד"). כיומיים לאחר סיום ה"בידינג", ניתן להיכנס למערכת "מידע אישי לתלמיד" ולדעת לאילו קורסים התקבלתם, ולאילו קורסים לא הקציתם מספיק נקודות...

בחלק מהפקולטות הבידינג הוא שנתי וישנן כאלה שבהן הבידינג הוא סמסטריאלי.

 

שלב רביעי - מקצה שני, ואם צריך גם שלישי 

שימו לב, בעת רישום לקורסים במקצה השני או השלישי אין להירשם מחדש לקורסים אליהם התקבלתם כבר במקצה הראשון. הקורסים הללו נשמרים במערכת. אולם יחד עם זה (!) ישנם מקרים חריגים: 1. ביטולים שנעשו על ידך. 2. סתירה בין הבקשה של מקצה 2 לבקשה של מקצה 1. לדוגמא: במקצה 1 התקבלת לקבוצה מסוימת בקורס מסוים. במקצה 2 ביקשת להירשם (וגם התקבלת) לקבוצה אחרת באותו הקורס אליו התקבלת כבר במקצה 1. במצב זה, הרישום של מקצה שני יבטל אוטומטית את הרישום של המקצה הראשון. 

 

כמה עצות לבידינג:

בעת הרישום ל"בידינג" ניתן לראות כמה מקומות מוקצים לכל קורס. אם לקורס מוקצים 200 מקומות, סביר להניח שיהיה יותר קל להיכנס אליו מאשר לקורס עם 15 מקומות. כדאי להשקיע את הנקודות בקורסים בעלי מספר מקומות המצומצם.

בסיום הזנת הנקודות ב"בידינג", ניתן להוציא הדפסה מסודרת של הקורסים שבחרתם. מומלץ להדפיס את הדברים על כל מקרה שלא יבוא.

חשוב לשים לב, שישנם קורסי מבוא שהרישום אליהם הוא אוטומטי, ואין צורך להקצות להם נקודות. זכרו שכל נקודה חשובה, וחבל להקצות נקודות לקורסים כאלו. עקבו היטב אחר ההוראות בעניין זה.

השתתפות בסקר רמת ההוראה של "המרכז לקידום ההוראה" בסוף הסמסטר תקנה לכם מספר נקודות נוספות בבידינג של סמסטר ב' (או אם תמלאו בסוף סמסטר ב' תזכו למספר נקודות נוספות בבידינג של סמסטר א' בשנה העוקבת)

 

לאתר ה BID IT  שיסייע לכם בתכנון המערכת.

שימו לב: התוכנה לא מחליפה בשום צורה שהיא את תהליך הבידינג עצמו!!!

מועדי הבידינג בכל פקולטה  

 

לכל שאלה, הערה או שסתם בא לכם לדבר אתנו - המחלקה האקדמית כאן בשבילכם! 

 

ואם כל זה עדיין לא ברור, הנה סרטון  קצר שיעשה לכם הרבה סדר:

אין פריטים להצגה